ماکرو(Macro)چیست؟

ماکرو(Macro) در اکسل چیست؟


یکی از خوبی های اکسل اینه که کاربر میتونه کارهای تکراری خودش رو ضبط کنه و اجرای اون رو به اکسل بسپاره. این جمله یعنی اینکه اگه شما باید یکسری فعالیت های تکراری رو انجام بدید، بهترین راه استفاده از ماکرو در اکسل هست. مثال هایی از این کارهای تکراری رو در زیر میبینید:

مثال ضبط ماکرو در اکسل

  • فرض کنید ۱۰ شیت مشابه دارید و میخواید تنظیمات پرینت انجام بدید و پرینت بگیرید (این کار ممکن است بارها تکرار بشه). راه حلی که بشه این کار رو سریع و با دقت انجام داد، استفاده از ماکرو هست.
  • مثلا فرض کنید هر بار محدوده ای را باید کپی کرده و به محدوده دیگری منتقل کنید. این کار رو هم بدون اینکه لازم باشه هر بار مراحل رو انجام بدید، می تونید با یک بار ضبط ماکرو و اجرای آن در زمان های بعد، به کارتون سرعت بیشتری ببخشید.
  • به این نکته دقت داشت باشید که در ضبط ماکرو نیاز نیست شما با کدهای VBA و برنامه نویسی آشنا باشید. ماکرو واسطی است بین شما و اکسل که بدون نیاز به دانش برنامه نویسی، کارهای شما رو مکانیزه میکنه.

اکسل داشبوردسازی اکسل حرفه ای کد نویسی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که روزانه مجبور به یک سری کار تکراری در اکسل باشید. کارهایی شبیه کپی گرفتن از یک بخش خاص،اعمال فیلتر روی تاریخی خاص و…

گاها انجام این کارها وقت زیادی را میگیرند و کسل کننده می شوند. اگر شما هم این شرایط رو تجربه کرده اید میتوانید با ابزار  ماکرو در اکسل،از انجام این کارهای تکراری راحت بشوید.

در این پست طی یک آموزش ویدیویی به معرفی کاربردی Macro می پردازم.حتما مشاهده کنید…اگر مفید بود یا درخواست آموزشی مشابه دارین، زیر همین پست کامنت بگذارید…

 

 


*****سایر آموزش های رایگان اکسل*****
ردیف نام آموزش
۱ کنترل اسناد و مدارک و اسناد مهندسی در اکسل
۲ نمودار جریان نقدینگی
۳ کادر پیغام در اکسل
۴ گیج سرعت حرفه ای
۵ چک باکس و چک لیست پیشرفت
۶ افزایش سرعت اجرای کد
۷ آدرس دهی نسبی و مطلق در اکسل
۸ نمودار داینامیک خطی
۹ ماکرونویسی
۱۰ توابع Vlookup و Hlookup
۱۱  توابع داشبورد ساز Index و Match
۱۲ تکنیک کاهش زمان پروژه در اکسل
۱۳ توابع اکسل در محیط برنامه نویسی
۱۴ مدیریت خطا در محیط برنامه نویسی
۱۵ ایجاد لیست کشویی وابسته
۱۶ ترسیم نمودار و شخصی سازی لیبل ها
۱۷ دستور InputBox در محیط برنامه نویسی
۱۸ تابع IF در اکسل
۱۹ فرمول نویسی IF در IF
۲۰ weight value و weight factor و پیشرفت پروژه در اکسل
۲۱ نکات کاربردی در مورد فرمت ساعت در اکسل
مشاهده سایر آموزش های رایگان اکسل…(کلیک کنید)