لیست های کشویی وابسته داینامیک اکسل

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

لیست کشویی وابسته داینامیک اکسل:

آموزش تهیه لیست وابسته داینامیک در اکسل

آموزش تهیه لیست وابسته داینامیک در اکسل

حتما قبل از این آموزش توصیه می شود که آموزش تهیه لیست کشویی وابسته در اکسل را مشاهده بفرمایید.

مروری بر آموزش لیست کشویی وابسته:

لیست کشویی وابسته در اکسل

لیست کشویی وابسته در اکسل

در آموزش تهیه لیست کشویی وابسته در اکسل، آموزش دیدیم که می توان با تغییر مقادیری که درون یک لیست کشویی در نرم افزار اکسل دارید، لیست کشویی دیگری تغییر کند. به عنوان مثال: با تغییر دادن استان از یک لیست کشویی، بتوان شهر های مربوط به آن استان را در لیست کشویی دیگری داشت. یا با تغییر سطوح و بسته های کاری(WBS)، فعالیت ها یا سطوح زیرین آن بسته کاری، در لیست کشویی دیگری قابلیت انتخاب داشته باشند.

ولی حالا این آموزش چی است؟ و…

لیست کشویی وابسته داینامیک اکسل چیست؟

این آموزش یک روش فوق العاده پیشرفته و حرفه ای و در عین حال ساده است. شما با فرمول نویسی در ابزار Data validavation اکسل می توانید به راحتی دو قابلیت اصلی را برای لیست های کشویی خود ایجاد بنمایید:

قابلیت اول: لیست های کشویی شما خاصیت وابسته (Dependent) بودن را داشته باشند؛ یعنی می توان با تغییر مقادیری که درون یک لیست کشویی در نرم افزار اکسل دارید، لیست کشویی دیگری تغییر کند. اما نه با تکنیک آموزش قبلی…

قابلیت دوم: این قابلیت موجب پیشرفت آموزش قبلیشده است. لیست های کشویی شما بر اساس این قابلیت خاصیت داینامیک (Dynamic) بودن را دارند. یعنی اینکه اگر مقداری را به لیست های خود بیافزایید، مقداری که به تازگی اضافه کرده اید به صورت خودکار به لیست های کشویی شما افزوده می شود.

در این آموزش به صورت ویدیو(دانلود در پایین این صفحه) به آموزش دقیق و توضیحات کامللیست کشویی وابسته داینامیک اکسل می پردازیم.

آموزش لیست کشویی داینامک وابسته در اکسل

آموزش لیست کشویی داینامک وابسته در اکسل

مراحل تهیه لیست کشویی داینامک وابسته:

مرحله اول لیست کشویی داینامک وابسته:

Data Validation اکسل

مرحله اول ساخت لیست کشویی داینامیک

در این مثال اطلاعات ما که قراره در لیست های کشویی نمایش داده شود دو دسته هستند. دسته اول پروژه های مد نظر هستند و دسته دوم تاریخ های یا همان محور زمانی است. به عبارت دیگر در لیست کشویی اول بایستی پروژه ها نمایش داده شوند. که برای اینکار از مسیر زیر در سلول مد نظر قابلیت لیست کشویی را به صورت ساده، با ابزار Data Validation ایجاد می نماییم

Data >>> Data Tools >>> Data Validation

در تب Setting پنجره Data Validation، گزینه Allow مورد List را انتخاب و در قسمت Source، پروژه ها یا مواردی که قسمت دارید در لیست کشویی اول نمایش داده شوند انتخاب کنید. با این کار لیست کشویی اول ما حاضر و این لیست کشویی به صورت ساده ساخته شد.

مرحله دوم لیست کشویی داینامک وابسته:

خب حالا بایستی کاری کنیم که متناسب با پروژه انتخاب شده در لیست کشویی اول، محور زمان یا تاریخ های آن پروژه به نمایش در بیایید.

برای اینکار ابتدا مطابق با تصویر زیر، پروژه ها (مواردی که در لیست کشویی دوم باید نمایش داده شود.) و در جلوی آن ها محور زمانی هر پروژه(مواردی که در لیست کشویی دوم باید نمایش داده شود.) را بیاورید.

مرحله دوم ساخت لیست کشویی وابسته داینامیک

مرحله دوم ساخت لیست کشویی وابسته داینامیک

اکنون در آن سلولی که قصد دارید لیست کشویی مربوط به تاریخ ها (که متناسب با پروژه ها باید متغیر باشد)نمایش داده شود، قرار گیرید و مجدد از مسیری که در بالا به آن اشاره شد ابزار Data validation را فعال و مورد List را انتخاب کنید. بایستی در قسمت Source فرمول نویسی را به صورت زیر انجام دهیم، که در ادامه توضیح داده می شود. می توانید این فرمول را ابتدا در یکی از سلول های اکسل بنویسید و سپس آن در قسمت Source ابزار Data Validation تعریف کنید.

ادامه مرحله دوم ساخت لیست کشویی وابسته داینامیک

ادامه مرحله دوم ساخت لیست کشویی وابسته داینامیک

حتما در سایت ثبت نام و فیلم آموزشی رایگان را دانلود و به توضیحات دقیق من در مورد فرمول نویسی و تمامی مراحل این آموزش توجه بفرمایید.
در این قسمت طی یک فیلم،به آموزش لیست کشویی وابسته داینامیک اکسل می پردازیم. اگر مفید بود یا درخواست آموزشی مشابه دارین، زیر همین پست کامنت بگذارید.