دفترچه تلفن با استفاده از userform در محیط VBA

امتیاز 5.00 ( 1 رای )
نوع فایل
ویدیو - 2 عدد
حجم فایل
126مگابایت
تاریخ انتشار
۱۶ فروردین ۱۳۹۸
تعداد بازدید
405 بازدید
رایگان
  دانلود رایگان

توجه:برای استفاده و مطلع شدن از سایر آموزش های رایگان و غیر رایگان سایت در موارد زیر عضویت یابید:


ساخت فرم و نرم افزار با اکسل دفترچه تلفن اکسل

ساخت فرم و نرم افزار با اکسل دفترچه تلفن اکسل


طراحی دفترچه تلفن با استفاده از userform  در محیط VBA:

در این آموزش رایگان قصد داریم، با استفاده از userform های محیط  ویژوال بیسیک اکسل، فرمی را ایجاد کنیم که کاربر بتواند اطلاعات نام، نام خانوادگی، موبایل، تلفن ثابت و استان محل سکونت را طی فرم ثبت و مشاهده کند.

حتما در سایت عضو شوید، تا به لینک دانلود دسترسی داشته باشید و توضیحات دقیق من رو در فیلم مشاهده بفرمایید.

Userform چیست؟

نوع پیشرفته و شخصی سازی شده پنجره دریافت اطلاعات یا InputBox است که در آن می توان با تهیه ابزارهای خاص نسبت به تهیه و دریافت اطلاعات، ذخیره سازی، پاکسازی و… اقدام نمود. در محیط ویژوال بیسیک یا VBA اکسل می توان با استفاده از userform ها نسبت به تهیه برنامه های شخصی شده اقدام نمود که مزیت اصلی آن عدم درگیری کاربر با محیط اکسل و اتوماتیک کردن تمامی فرآیند های مدنظر ما است. با اینکار چیزی از اکسل مشخص نیست و به صورت کاملا کاربرپسندانه، تمامی فرآیندها اتوماتیک انجام میشه.

در این پست، آموزش تهیه دفترچه تلفن با استفاده از Userform ها در محیط ویژوال بیسیک اکسل (VBA)، ارائه می شود. برای دریافت فیلم های آموزشی رایگان حتما در سایت ثبت نام کنید تا لینک دانلود برای شما نمایش داده شود.

قبل از شروع کدنویسی باید بدانید که؛

حتما بایستی تب Developer شما فعال باشه. این تب، بخش پیشرفته نرم افزار اکسل است که کاربران عادی کمتر به آن نیاز دارند. بنابراین مایکروسافت اون رو به صورت پیشرفض غیر فعال قرار داده. خب برای فالسازی این تب مسیر زیر رو میریم و تیک گزینه Developer را میزنیم.

File>>>option>>>Customize Ribbon>>>Developer

تب Developer در اکسل

تب Developer در اکسل

بعد از فعالسازی تب Developer، وارد این تب می شویم و در بخش code روی Visual Basic کلیک میکنیم تا وارد محیط کدنویسی اکسل بشیم:

ورود به محیط کدنویسی اکسل

ورود به محیط کدنویسی اکسل

پنجره کدنویسی محیط VBA اکسل دارای سه بخش اصلی است:

بخش پروژه ها: در این قسمت میتوان پروژه یا بخش خاصی از پروژه مانند Workbook های فعال، Worksheet ها،  Userform ها، Module ها و…را با کلیک بر روی آن انتخاب کرد.

بخش کدنویسی: در این محیط می توان کدنویسی کرد و به کدهای ضبط شده توسط ماکرو دسترسی داشت.

بخش ویژگی ها: در این محیط میتوان ویژگی های پروژه ی انتخاب شده در بخش پروژه ها را تعیین نمود. به عنوان مثال با انتخاب Userform یا ابزارهای موجود در آن، می توان رنگ آن، رنگ دکمه ها، عنوان، اندازه و را در این قسمت تعیین کرد.

 

پنجره کدنویسی visual basic اکسل

پنجره کدنویسی visual basic اکسل

گام اول طراحی دفترچه تلفن:

اولین کاری که بایستی انجام دهید، انتخاب workbook خودتان در بخش پروژه ها و همانند تصویر زیر userform را ایجاد نمایید:

افزودن userform در vba

افزودن userform در vba

قصد داریم userform مانند تصویر زیر ایجاد کنیم که به این کار طراحی محیط برنامه یا فرم گفته می شود. بعد از افزودن userform اکنون می توان با گرفتن گوشه کناری userform، اندازه آن را افزایش یا کاهش داد. در مرحله بعدی اگر toolbox شما نمایش داده نمی شود، طبق تصویر زیر آن را فعال کنید و ابزار های Frame به تعداد ۱ عدد، lablel به تعداد ۵ عدد، textbox به تعداد ۵  عدد، ابزار commandbutton به تعداد ۲ عدد و ابزار Listbox به تعداد ۱ عدد را بیافزایید.

ساخت دفترچه تلفن در محیط vba اکسل

ساخت دفترچه تلفن در محیط vba اکسل

اما معرفی این ابزارها:

Frame: این ابزار یک قاب است که می توان سایر ابزار مدنظر را درون آن قرار داد. بعد از افزودن Frame آن را انتخاب کنید و در پنجره ویژگی های این ابزار، caption را پاک یا عبارت مدنظر خود را بنویسید. سایر ابزار ها به غیر از listBox را درون Frame قرار دهید.

Label: برچسب یا label،  متنی است که روی userform فقط نمایش داده می شود و کاربرد دیگری ندارد. بعد از افزودنlabel به userform، آن را انتخاب و در پنجره ویژگی های این ابزار caption  را مطابق با تصویر بالا وارد نمایید. می توانید در حالتی که این ابزار انتخاب شده است، در پنجره ویژگی های این ابزار، font مد نظر و برای وسط چین شدن متن، از قسمت TextAlign مورد center را انتخاب کنید.

textbox: این ابزار جعبه متنی را در اختیار کاربر قرار می دهد که، کاربر می تواند درون این جعبه، متنی را وارد کند. می توانید در حالتی که این ابزار فعال است در پنجره ویژگی های این ابزار font مد نظر و برای وسط چین شدن متن، از قسمت TextAlign مورد center را انتخاب کنید.

Commandbutton: این ابزار دکمه ای را ایجاد می کند. معمولا کدهای userform باید با کلیک کردن کاربر بر روی دکمه ها اجرا شود. بدین منظور بایستی کدها درون این دکمه ها (با کلیک دومرتبه روی این دکمه) نوشته شود. می توانید در حالتی که این ابزار فعال است در پنجره ویژگی های این ابزار font مد نظر و برای وسط چین شدن متن، از قسمت TextAlign مورد center را انتخاب کنید.

ListBox: این ابزار میتواند محدوده مدنظر از worksheet اکسل را به ما نمایش دهد.

پس در این مرحله userform را طبق تصویر بالا طراحی کنید.

حتما در سایت عضو شوید، تا به لینک دانلود دسترسی داشته باشید و توضیحات دقیق من رو در فیلم مشاهده بفرمایید.

گام دوم طراحی دفترچه تلفن:

قصد داریم زمانی که userform نمایش داده می شود، textbox ها به صورت پیش فرض غیر فعال و طوسی رنگ(همرنگ زمینه فرم) و دکمه”ثبت اطلاعات” غیر فعال باشد و با کلیک کردن کاربر روی دکمه “اطلاعات جدید”، textbox ها سفید شوند و فعال , دکمه “ثبت اطلاعات” فعال شود.

پس ابتدا با استفاده از دکمه Ctrl از صفحه کلید تمامی textbox ها را انتخاب کنید و در پنجره ویژگی های این ابزار مورد enabel را false کنید و back color را در حالت menu Bar (طوسی) قرار دهید. همچنین دکمه “ثبت اطلاعات” را انتخاب و در پنجره ویژگی های این ابزار مورد enabel را false کنید. با اینکار textbox ها به صورت پیش فرض غیر فعال و طوسی رنگ(همرنگ زمینه فرم) و دکمه”ثبت اطلاعات” غیر فعال می شوند. اکنون باید کدنویسی را به نحوی انجام دهیم که با کلیک کردن کاربر روی دکمه “اطلاعات جدید”، textbox ها سفید شوند و فعال , دکمه “ثبت اطلاعات” فعال شود. پس نیازه کد ها را داخل دکمه “اطلاعات جدید” بنویسیم. پس روی این دکمه دوبار کلیک کنید تا وارد محیط کدنویسی و سابروتین(sub>>>End sub) این ابزار شوید. در این سابروتین(sub>>>End sub) کدها به شکل زیر نوشته می شوند:

دکمه اطلاعات جدید

دکمه اطلاعات جدید

حتما در سایت عضو شوید، تا به لینک دانلود دسترسی داشته باشید و توضیحات دقیق من رو در فیلم مشاهده بفرمایید.

گام سوم طراحی دفترچه تلفن:

قصد داریم با کلیک کاربر روی دکمه” ثبت اطلاعات” اگر حتی یکی از فیلدها(textBoxها) خالی بود به کاربر پیغامی دهد که حداقل یکی از textBox ها کامل نشده است و از روند اجرای برنامه جلوگیری کند. در ادامه اگر تمامی فیلدها کامل شده بود، در ستون A، زمانی که به اولین سلول خالی رسید تمامی فیدها را در یک سطر و در ستون هایی کنار هم قرار دهد. سپس textbox ها خالی، به رنگ طوسی و غیر فعال در بیایند. و دکمه “ثبت اطلاعات” غیر فعال و مجددا دکمه “اطلاعات جدید” به منظور ورود اطلاعات جدید توسط کاربر، فعال گردد. پس نیازه کد ها را داخل دکمه “ثبت اطلاعات” بنویسیم. پس روی این دکمه دوبار کلیک کنید تا وارد محیط کدنویسی و سابروتین(sub>>>End sub) این ابزار شوید.(حتما آموزش تابع offset را از اینجا مشاهده بفرمایید.) در این سابروتین(sub>>>End sub) کدها به شکل زیر نوشته می شوند:

دکمه ثبت اطلاعات دفترچه تلفن

دکمه ثبت اطلاعات دفترچه تلفن

حتما در سایت عضو شوید، تا به لینک دانلود دسترسی داشته باشید و توضیحات دقیق من رو در فیلم مشاهده بفرمایید.

گام چهارم طراحی دفترچه تلفن:

قصد داریم زمانی که userform به کاربر نمایش داده می شود (بالا می آید) بلافاصله داخل Listbox موجود درون Userform محدوده اطلاعات ذخیره شده در صفحه اکسل، نمایش داده شود. برای اینکار ابتدا رویداد initialize از دسته رویداد های Userform را انتخاب کنید. کدهایی که داخل این رویداد نوشته می شوند، بلافاصه با نمایش داده Userform انجام می شود چون ما قصد داریم زمانی که userform به کاربر نمایش داده می شود(بالا می آید) بلافاصله داخل Listbox، محدوده اطلاعات ذخیره شده در صفحه اکسل، نمایش داده شود.

نحوه کار با listbox در Userform

نحوه کار با listbox در Userform

حتما در سایت عضو شوید، تا به لینک دانلود دسترسی داشته باشید و توضیحات دقیق من رو در فیلم مشاهده بفرمایید. اگر مفید بود یا درخواست آموزشی مشابه دارین، زیر همین پست کامنت بگذارید.

   راهنمای خرید|دانلود

✅دانلود محصولات رایگان✅

🔰برای دانلود محصولات رایگان، در سایت ثبت نام و سپس وارد حساب کاربری خود شوید تا لینک های دانلود به شما نمایش داده شود.


✅خرید محصولات غیررایگان✅

🔰ابتدا در سایت ثبت نام و سپس اقدام به ثبت سفارش کنید .

🔰لینک های دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهند آمد. برای دانلود عجله نکنید هر زمانی وارد حساب کاربری خود شوید، از قسمت تاریخچه سفارشات، به خرید های خود دسترسی دارید. (به مدت 720 ساعت یا 30 روز تمام/ 5 مرتبه می توانید روی هر دکمه دانلود کلیک کنید.)

🔰همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید. ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.

🔰در صورتی که محصول خریداری شده شما،محصول پستی است،تکمیل فیلد استان+آدرس+کدپستی الزامی است.

🔰در صورتی که محصول خریداری شده شما،محصول پستی است، مجموعه آموزشی به آدرس پستی شما، پست پیشتاز می شود.

3 پاسخ به “دفترچه تلفن با استفاده از userform در محیط VBA”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *