ماکرو(Macro)چیست؟

توجه:برای استفاده و مطلع شدن از سایر آموزش های رایگان و غیر رایگان سایت در موارد زیر عضویت یابید:یکی از خوبی های اکسل اینه که کاربر میتونه کارهای روتین خودش رو ضبط کنه و اجرای اون رو به اکسل بسپاره! این یعنی اینکه اگه شما باید یکسری فعالیت های تکراری رو انجام بدید بهترین راه استفاده از ماکرو در اکسل هست. مثال هایی از این کارهای تکراری رو در زیر میبینید:
  • فرض کنید ۱۰ شیت مشابه دارید و میخواید تنظیمات پرینت انجام بدید و پرینت بگیرید (این کار ممکن است بارها تکرار بشه). راه حلی که بشه این کار رو سریع و با دقت انجام داد، استفاده از ماکرو هست.
  • مثلا فرض کنید هر بار محدوده ای را باید کپی کرده و به محدوده دیگری منتقل کنید. این کار رو هم بدون اینکه لازم باشه هر بار مراحل رو انجام بدید، می تونید با یک بار ضبط ماکرو و اجرای آن در زمان های بعد، به کارتون سرعت بیشتری ببخشید.
  • به این نکته دقت داشت باشید که در ضبط ماکرو نیاز نیست شما با کدهای VBA و برنامه نویسی آشنا باشید. ماکرو واسطی است بین شما و اکسل که بدون نیاز به دانش برنامه نویسی، کارهای شما رو مکانیزه میکنه.
شاید برای شما هم پیش آمده باشد که روزانه مجبور به یک سری کار تکراری در اکسل باشید.کارهایی شبیه کپی گرفتن از یک بخش خاص،اعمال فیلتر روی تاریخی خاص و…
گاها انجام این کارها وقت زیادی را میگیرند و کسل کننده می شوند.اگر شما هم این شرایط رو تجربه کرده اید میتوانید با ابزار  ماکرو در اکسل،از انجام این کارهای تکراری راحت بشوید.

در این پست طی یک آموزش ویدیویی به معرفی کاربردی Macro می پردازم.حتما مشاهده کنید…

مطالعه بیشتر